Svátek má: Ivo

Regiony

Velikost textu:

Zástřelné za odlov velkých divočáků se zdvojnásobuje

Zástřelné za odlov velkých divočáků se zdvojnásobuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství (MZe) zvyšuje zástřelné vyplácené za odlov dospělých velkých kusů divočáků (hmotnost nad 80 kg) v uzavřených pásmech vymezených v souvislosti s výskytem afrického moru prasat (AMP) v Libereckém kraji.

Ilustrační foto
2. srpna 2024 - 07:00

Ze současných 5.000 Kč se od 1.8.2024 tato částka zdvojnásobuje na 10.000 Kč. Lov dospělých kusů přispívá ke snižování populace divočáků.

Podmínkou pro vyplacení zvýšeného zástřelného je předání uloveného kusu k likvidaci v asanačnímu podniku. Tyto kusy nebudou určené pro lidskou spotřebu. Úřední veterinární lékař v asanačním podniku ověří hmotnost uloveného svezeného kusu vážením, zároveň odebere z uloveného kusu vzorek k vyšetření na AMP. Na základě tohoto ověření Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj vyplatí lovci zvýšené zástřelné. Již v březnu letošního roku bylo zástřelné za odlov velkých kusů zvýšeno. Tehdy z 1.000 Kč či 2.000 Kč na 5.000 Kč. Toto navýšení, bohužel, k výraznému nárůstu odstřelů této kategorie prasat divokých v oblasti nevedlo.

Oproti situaci v minulosti, v současné době přežívají nakažená divoká prasata po svém nakažení virem AMP delší dobu než dříve a delší dobu tak mohou být zdrojem šíření infekce pro další prasata. „Z tohoto důvodu je více než v minulosti důležité divočáky intenzivně lovit a snižovat hustotu jejich populace, která je v ČR výrazně vyšší, než by měla být,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Lovci v uzavřeném pásmu II mají v současné době při lovu velkých kusů prasat divokých na výběr. Buď se rozhodnou ulovený kus využít k lidské spotřebě. V takovém případě mají nárok na základní zástřelné ve výši 2.000 Kč.

Druhou možností je takový kus k lidské spotřebě nevyužít. V takovém případě má nárok na zvýšené zástřelné (nově 10.000 Kč za kus). Výplatu zástřelného nebo zvýšeného zástřelného administruje SVS. Lovec má navíc nárok na náhradu nákladů za neškodné odstranění kadáveru v asanačním podniku. Tyto náhrady v souladu s veterinárním zákonem administruje MZe.

SVS ve spolupráci s MZe připravila také zvýšení nálezného z 2.000 Kč na 5.000 Kč vypláceného za nalezené uhynulé či sražené kusy v oblastech, které budou nově zařazeny do uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem AMP. Nárok na zvýšené nálezné bude po dobu 30 dní od zařazení nových oblastí do uzavřeného pásma II. SVS v současnosti pracuje na mimořádných veterinárních opatřeních, která pravidla ještě upřesní. Intenzivní vyhledávání uhynulých kusů a jejich laboratorní vyšetřování je v boji proti nákaze jedním z nejdůležitějších opatření. O změně bude SVS veřejnost včas informovat.

Od počátku letošního roku SVS zatím eviduje 26 případů AMP u prasat divokých (14 uhynulých a 12 ulovených kusů). Celkem bylo v ČR od počátku nákazy na konci roku 2022 potvrzeno 83 případů AMP. AMP se stále vyskytuje pouze u prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena.

Libereckénovinky.cz informoval Petr Majer, tiskový mluvčí SVS.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)




Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%